Güneş Enerjisi Paneli İle Elektrik Üretimi

Güneş Enerjisi Paneli ile elektrik üretimi genellikle kişilerin yenilenen bir enerji kaynağı olan güneşten enerji elde ederek gerekli ekipmanla elektriğe çevrilmesini kapsayan süreçtir. Kişiler elektrik enerjisi üreterek hem ücretsiz bir şekilde elektrik kullanabilmekte hem de ürettikleri elektrik enerjisinin artan kısmını satarak kazanç elde edebilmektedir.

Son dönemlerde ülkemizde bu uygulamalara önem veren kişi sayısında artış gözlemlenmektedir. Genellikle çatılara ve tarla gibi geniş alanlara bu panelleri kurdurarak kişiler kazanç sağlamakta ve kendi kullandıkları elektrikleri de ücretsiz bir şekilde kullanmaktadır. Buna verilen önemin artması özellikle teknolojinin yenilenebilen enerji kaynaklarına yönelmesi ve devletin bu gibi projelere destek çıkması ile ilgilidir. Bunun yanı sıra son dönemlerde artan araştırma ve geliştirme uygulamaları ile kişilerin bu işten aldığı verim ve sağladığı kazançta büyük artışlar gözlemlenmiştir.

Güneş Enerjisi Paneli İle Elektrik Üretmek İsteyenlerin Yapması Gerekenler

Bir diğer adı solar panel olan güneş Enerjisi Paneli ile elektrik üretimi sanıldığı kadar zor bir şey değildir. Kişiler bu şekilde elektrik üretmek ve kazanç sağlamak için öncelikle bir elektrik firması ile anlaşmalı ve gerekli kontrolleri yaptırmalıdır. Bu kontrollerden sonra kişilerin yapması gereken şey elektrik dağıtım şirketlerine giderek abonelik açtırmak veya var olan abonelik üzerinden başvuru yapmaktır. Yapılan başvurular sonucunda TEDAŞ bölgesel bir inceleme ve arazi incelemesi yaptıktan sonra olumlu veya olumsuz bir şekilde başvurunuza geri dönmektedir.

TEDAŞ başvurusu olumlu olduğu takdirde kişilerin güneş paneli seçmesi solar sistem bağlatması ve montaj işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Güneş Paneli Nasıl Seçilir

Güneş Enerjisi Paneli ile elektrik üretmek isteyen kişiler güneş paneli seçerken özellikle bölgelerinin yaz ve kız aylarındaki güneşlenme süresine, evlerinin bulunduğu arazi yapısına dikkat ederek seçim yapmalıdır. Şu an piyasada var olan güneş paneli tipleri polikristal ve mono kristal hammaddeden elde edilen panel tipleridir. Kişilerin güneş paneli seçerken özellikle polikristal panellerin daha fazla alan kaplayarak daha az elektrik ürettiğini ve bu tip panellerin %15- %18 civarında verimliliği olduğunu unutmamalıdır. Mono kristal malzemeden elde edilen panelleri ise daha az alan kaplamakta ve daha fazla üretim yapmaktadır. Malzemesi bu olan panellerin verimlilik seviyesi %24- %25 civarındadır.

Güneş Paneli seçerken verimliliğin ve bölgenizin kullanımına en yakın olan panel tipini seçmeniz alacağınız verimliliği arttırmaktadır. Panel seçimi yaparken solar sistemin kurulması için gerekli olan kablo, güç, akım çevirici gibi ekipmanlarında seçimini yapmanız hızlı bir şekilde işlemlerinizin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Kişilerin işlemlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi özellikle yaşanılan bölge ve şehre göre değişiklik göstermektedir. Türkiye geneli olarak düşünüldüğünde işlemlerin başlaması, başvuru sonucunun açıklanması ve solar sistemin montaj işlemlerinin gerçekleşmesi için 2-3 ay arasında bir zaman gereklidir. Kişiler olumlu başvuru neticesinde işlemlerini yaptırarak bu süre zarfında elektrik üretebilmektedir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *