Schema.org Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Schema mikro verisini web sitenize ekleyerek kurumal SEO anlamında önemli bir iş yapmış olursunuz. Her ne kadar schema ve diğer türden web sitelerinde belirli bir yapının oluşturulması amaçlı ortaya çıkan formatlar bir süredir kurumsal seo uzmanı olarak çalışan kişilerle web tasarımcıların kullanımında olsalar da, çok az sayıda kişi web sitesine schema mikro verisini koymak için zaman harcıyor ve çok az kişi schemanın ne olduğunu biliyor. Bununla birlikte utanmaya da gerek olmadığını – schema ile ilgili sorularınızı cevaplayacağımızı da ekleyelim. SEO açısından önemli olan schema ile ilgili ayrıca SEO stratejiniz açısından neden kullanmanız gerektiğine dair de aklınıza takılan soruları cevaplayacağız.

Schema Nedir?

Schema bir tür mikro veridir ve web sayfalarınız içerisindeki bilgilerin alakalı kullanıcılara yansıtılması açısından arama motorlarına yardımcı olmak gibi bir görevi vardır. Bu yardımın belirli bir yapıya uygun formatlamayla sağlandığını söyleyebiliriz.

Schema.org Nedir?

Schema.org Schema projesi için düzenlenmiş merkezi bir ana sayfa niteliğindedir. Bu site Google, Bing, Yahoo! ve Rus arama motoru Yandex’in iş birliği içerisinde oluşturulmuştur ve standartize işlemini gerçekleştirmesi hedeflenmiştir.

Schema Nasıl Çalışıyor?

Kurumsal SEO sürecinizde de önemli bir parametre olarak karşımıza çıkan Schema diğer biçimleme türlerinde de olduğu gibi, mikro verilerle uygulanır ve bir web sitesinin içeriğini ne olduğunu ona nasıl davranılması gerektiğin tanımlar. Schema elementleri ve özellikleri doğrudan HTML içerisine koyulabilir. Bu sayede arama motoru örümceklerine web sitenizi tararken gerekli bilgiler de sağlanmış olur.

Örneğin Schema.org’da bir filme yönelik olan bir içeriğe Schema yapısı için üretilmiş bir içeriğin eklenmesiyle <div> özelliği içerisindeki filmin arama motorları tarafından bir sinema filmine ait olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Bu durum daha önce schema.org’un hiyerarşisinde belirtilmiştir. Ayrıca örneğin itemscope gibi bir Schema.org hiyerarşisi elemanı bir web sitenin <div> bloğu içerisinde yer alan her bir bölümün ayrı bir şeyi temsil ettiğini de gösterebilir.

Schema’nın SEO’ya yönelik katkısı

Kurumsal SEO sürecinde, SEO uzmanı olarak çalışan kişileri belki de en çok ilgilendiren sorulardan birisi de bu sorudur. HTML kodu içerisine schema mikro verisinin eklenmesi arama motoru örümceklerinin içeriği daha efektif yorumlamasını sağlayabilir. Bu da sonuçta görünürlüğünüzü arttıracaktır. Bununla birlikte schemayı (veya herhangi bir formatlama düzenini) kodlarınıza eklemek hack anlamında kötü bir SEO stratejisinden ziyade, içeriğinizi görüntüleyecek arama motorlarının işini kolaylaştırmaya yönelik bir işlemdir.

Schema arama sonuçlarını geliştirir mi?

Kurumsal SEO açısından önemli sorulardan birisi de bu sorudur. Evet, schema verileri ile arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamalarınızı iyileştirebilirsiniz. Google’ın iddia ettiğine göre Schema mikro verisinin eklenmesi henüz sitenizin daha değerli sayılması için bir kriter değildir. Bununla birlikte, sitenizde yer alan bölümlerden birisi olması nedeniyle sitenizin kesinlikle değerini arttıracaktır.

Schema’nın diğer faydaları nelerdir?

İçeriğinizi arama motorlarının daha kolay ulaşılabilir hale getirmesinin haricinde Schema zengin içeriğiniz sayesinde web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında daha sık görünmesini sağlayacaktır. Pek çok yanlış düşüncenin aksine, Google sayfanızın arama sonuçlarında daha fazla yıldıza sahip olmasını schema kullanmanıza veya kullanmamanıza göre belirlemez. Bu yıldız değerleri sayfanızda insanları uzun süre vakit geçirmesi ile söz konusu hale gelir. Eğer sitenize giren kişiler hızlı ve kolay bir şekilde içeriğinizin aradıkları şey olduğunu düşünürlerse Google size snippet adı verilen bu yıldızlardan bol sayıda verecektir.

Tüm bunların dışında kurumsal SEO stratejinizde arama motorlarının içeriğinize kolay ulaşmasını sağlayan Schema.org’un büyük önemi olduğunu söyleyebiliriz.

Röportaj Yapılan Kurum ve Kişi

İstanbul SEO web sitesi – Can Yazgan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *